Rejestr wszystkich publicznych operacji

Wspólny rejestr wszystkich typów operacji dla Wiki AutyzmBezCenzury. Możesz zawęzić liczbę wyników poprzez wybranie typu rejestru, nazwy użytkownika lub tytułu strony.

Rejestr operacji
(od najnowszych | od najstarszych) Zobacz ( | 50 starszych) (20 | 50 | 100 | 250 | 500)
  • 23:06, 28 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Neuroróżnorodność (Utworzono nową stronę "Neuroróżnorodność - teoria że różne zaburzenia neurorozwojowe, takie jak autyzm lub ADHD wcale nie są "zaburzeniami" tylko są efektem zróżnicowania populacji ludzkiej na jednostki o wyspecjalizowanych umiejętnościach. Problemy społeczne osób neuro-nietypowych wcale nie są wynikiem zaburzeń, tylko są wynikiem kulturowych procesów w społeczeństwach, wymagających konformizmu od jednostek. Teoria ta oparta jest o…")
  • 22:37, 28 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Simon Baron-Cohen (Utworzono nową stronę "Simon Baron-Cohen (1958-) - brytyjski psycholog kliniczny i badacz zaburzeń neurorozwojowych. Autor teorii ślepoty umysłu, autor wielu książek o autyzmie. Category:Badacze autyzmu")
  • 22:31, 28 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Kategoria:Osoby autystyczne (Utworzono nową stronę "Znane osoby z diagnozą autyzmu")
  • 22:31, 28 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Kategoria:Badacze autyzmu (Utworzono nową stronę "Kategoria osób badających autyzm i popularyzujących wiedzę o autyzmie.")
  • 22:23, 28 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Temple Grandin (Utworzono nową stronę "Temple Grandin (1947-) - autystyczna profesor zootechniki na uniwersytecie w Kolorado, badaczka i samorzeczniczka autyzmu. W dzieciństwie zdiagnozowano u niej nieprawidłowo uszkodzenie mózgu i rekomendowano oddanie jej do ośrodka stałej opieki, jednak jej matka nie zdecydowała się na ten krok. Nie mówiła do 4 roku życia. Podejrzenie autyzmu zostało postawione dopiero jak Temple miała kilkanaście lat, a oficjalną diagnozę otrzymała dopiero jako osoba…")
  • 21:55, 28 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Z tobą nie można normalnie porozmawiać, ty tylko podajesz rozwiązania (Utworzono nową stronę ""Z tobą nie można normalnie porozmawiać, ty tylko podajesz rozwiązania" - anegdotyczna wypowiedź pokazująca różnicę w sposobie komunikacji osób neurotypowych i autystycznych. Osoba neurotypowa chce się "wygadać', szuka pocieszenia, a osoba autystyczna od razu stara się pomóc i szuka rozwiązań problemu. Na co osoba neurotypowa irytuje się i mówi właśnie coś takiego, a osoba autystyczna zastanawia się co zrobiła źle, skoro przecież miała naj…")
  • 21:46, 28 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Problemy komunikacyjne (Utworzono nową stronę "Problemy komunikacyjne - zbiór problemów z jakimi borykają się osoby autystyczne próbujące funkcjonować i komunikować się w świecie urządzonym według neurotypowych zasad. Autystyczne wzorce komunikacji (czyli "jak?" i "po co" się komunikujemy) znacząco odbiegają od wzorców komunikacji osób neurotypowych. Autystyczna komunikacja jest dużo bardziej szczera i prostoliniowa, pozbawiona podtekstów, ukrytych znaczeń, "drugiego dn…")
  • 20:47, 28 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Problemy społeczne (Utworzono nową stronę "Problemy społeczne to zbiorczy termin na różne zjawiska, na które osoby autystyczne natykają się próbując uczestniczyć w życiu społecznym i nawiązywać relacje z osobami neurotypowymi. Osoby autystyczne komunikują się nieco inaczej (patrz Problemy komunikacyjne) i mają zupełnie inny rodzaj empatii (patrz Empatia autystyczna). Jednak społeczeństwo funkcjonuje wg reguł stworzonych dla osób neurotypowych - i tego wymag…")
  • 22:21, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Leo Kanner (Utworzono nową stronę "Leo Kanner (1894 - 1981) - amerykański psychiatra, jeden z pierwszych badaczy autyzmu. Skupiał się na niskofunkcjonującym końcu spektrum autyzmu. Niestety, przez całe swoje życie odrzucał ideę że autyzm to może być coś więcej niż tylko przypadki które badał - odrzucał prace Hansa Aspergera i Grunii Suchariewej jako "zupełnie inne schorzenia". Spowodowało to pok…")
  • 22:11, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Grunia Suchariewa (Utworzono nową stronę "Grunia Suchariewa (1891 - 1981) - była radziecką psychiatrą i badaczką autyzmu. Jako pierwsza na świecie opisała autyzm w 1925 roku, na prawie 20 lat przed Hansem Aspergerem i Leo Kannerem. Jej opis autyzmu był wyprzedzający epokę - jako pierwsza opisała autyzm jako spektrum cech, kryteria które podała były bardzo podobne do dzisiejszych kryteriów diagnostycznych.")
  • 22:05, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Hans Asperger (Utworzono nową stronę "Hans Asperger (1906-1980) - był austriackim lekarzem pediatrą, i jednym z trójki wczesnych badaczy autyzmu. W swoich badaniach opisał zwłaszcza wysokofunkcjonujący koniec spektrum autyzmu, który już po śmierci samego Aspergera został nazwany Zespołem Aspergera. Sam Hans Asperger jest przez niektórych uważany za postać kontrowersyjną z uwagi na to że żył w czasach II Wojny Świat…")
  • 21:20, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Wykluczenie społeczne (Utworzono nową stronę "Wykluczenie społeczne to sytuacja, w której jakaś osoba jest pomijana przy różnego rodzaju kontaktach społecznych. Wykluczenie społeczne dotyka bardzo wielu osób autystycznych, z uwagi na to że osoby autystyczne komunikują się inaczej (problemy komunikacyjne) oraz na to że nie umieją nawiązywać i utrzymywać relacji społecznych (problemy społeczne). W efekcie osoby autystyczne stają przed wyborem - albo maskować się, czyli…")
  • 21:11, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Specjalne zainteresowania (Utworzono nową stronę "Specjalne zainteresowania to zjawisko występujące u osób w spektrum autyzmu. Jest to określenie na bardzo intensywne zainteresowanie pewną grupą tematów. To zainteresowanie powoduje że osoba autystyczna gromadzi wszelką wiedzę i informacje na dany temat, poświęca przedmiotowi pasji bardzo duże ilości czasu, często kosztem kontaktów społecznych. Osoby autystyczne rozmawiające o swoich specjalnych zainteresowaniach często nie umieją same przes…")
  • 20:53, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Sawant (Utworzono nową stronę "Sawant - jest to określenie na osobę posiadającą jakąś umiejętność daleko wykraczającą poza normalne ludzkie możliwości, np. zapamiętanie treści wielu książek słowo po słowie, obliczanie w pamięci dnia tygodnia na przestrzeni wielu tysięcy lat, zapamiętanie i narysowanie z pamięci panoramy miasta z najdrobniejszymi szczegółami po kilkunastu sekundach przyglądania się. Jednocześnie sawanci zazwyczaj mają dość zaawansowane problemy na…")
  • 20:35, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Koszt maskowania (Utworzono nową stronę "Koszt maskowania to zbiorcze pojęcie określające dodatkowy wysiłek jaki muszą ponieść osoby autystyczne, aby próbować się maskować, czyli dopasować do oczekiwań społeczeństwa. Społeczeństwo komunikuje się wg reguł stworzonych przez i dla osób neurotypowych, przeważnie nie wiedząc że istnieją osoby które nie mają do tego odpowiednich "narzędzi" w mózgu (empatia poznawcza). Społeczeństwo w duży…")
  • 20:20, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Kontakt wzrokowy (Utworzono nową stronę "Kontakt wzrokowy - jest to określenie na sytuację kiedy dwie osoby patrzą sobie wzajemnie na oczy. Dla osób neurotypowych kontakt wzrokowy jest bardzo ważnym narzędziem w nawiązywaniu kontaktu z innymi osobami, narzędziem używanym także w mechanizmie empatii poznawczej, czyli "zmyśle" pozwalającym "widzieć" cudze emocje. Dla osób z autyzmem często (chociaż nie zawsze) kontakt wzrokowy jest trudn…")
  • 20:09, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Aspie (Przekierowanie do Zespół Aspergera) Znacznik: Nowe przekierowanie
  • 20:03, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Empatia poznawcza (Utworzono nową stronę "Empatia poznawcza - jest to jeden elementów mechanizmu empatii występujących u ludzi. Jest to "zmysł" pozwalający oceniać cudzy stan psychiczny, wczuć się w czyjeś emocje, a także w dużym stopniu przewidzieć cudze reakcje. U osób neurotypowych ten "zmysł" działa intuicyjnie, prawie że podświadomie, do tego stopnia że często nie zdają sobie sprawy z jego funkcjonowania. Natomiast u osób z autyzmem ten zmysł prak…")
  • 19:45, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje usunął stronę Jeżeli znasz jedną osobę z autyzmem, to znasz tylko jedną osobę z autyzmem
  • 19:45, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Jeżeli poznałeś jedną osobę z autyzmem, to znasz tylko jedną osobę z autyzmem (Utworzono nową stronę ""Jeżeli poznałeś jedną osobę z autyzmem, to znasz tylko jedną osobę z autyzmem" - stwierdzenie, podkreślające fakt że osoby w spektrum autyzmu znacznie się różnią między sobą, i nie można wnioskować o wszystkich osobach autystycznych na bazie wiedzy o jednej lub nawet kilku osobach. Autorem tego powiedzenia jest Stephen Shore, autystyczny profesor specjalnego nauczania na Uniwersytecie Adelphi w USA. W oryginale to powiedzenie brzmi…")
  • 19:42, 26 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Jeżeli znasz jedną osobę z autyzmem, to znasz tylko jedną osobę z autyzmem (Utworzono nową stronę ""Jeżeli poznałeś jedną osobę z autyzmem, to znasz tylko jedną osobę z autyzmem" - stwierdzenie, podkreślające fakt że osoby w spektrum autyzmu znacznie się różnią między sobą, i nie można wnioskować o wszystkich osobach autystycznych na bazie wiedzy o jednej lub nawet kilku osobach. Autorem tego powiedzenia jest Stephen Shore, autystyczny profesor specjalnego nauczania na Uniwersytecie Adelphi w USA. W oryginale to powiedzenie brzmi…")
  • 23:53, 25 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Osoby neuro-nietypowe (Utworzono nową stronę "Osoby neuro-nietypowe to są osoby o nietypowej budowie układu nerwowego, czyli jednej z "mniejszościowych" odmian występujących w populacji ludzkiej. Do osób neuro-nietypowych zaliczamy między innymi osoby z ADHD (stanowiące 5~10% populacji) i z autyzmem (stanowiące 1~3% populacji. Często spotykanym określeniem jest "osoby neuroatypowe", jednak wizualne podobieństwo tego terminu do "osoby neurotypowe" może powodować pewne zamieszanie…")
  • 23:43, 25 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Osoby neurotypowe (Utworzono nową stronę "Osoby neurotypowe to są osoby o typowej budowie układu nerwowego, czyli takiej która najczęściej występuje w populacji ludzkiej. Osób neurotypowych w społeczeństwie jest prawdopodobnie nie więcej niż 80%, resztę stanowią osoby neuro-nietypowe, w tym osoby z Autyzmem i ADHD. Typowa budowa układu nerwowego nie jest "lepsza" od nietypowej, jest TYLKO "częściej występująca". Każdy rodzaj budowy układu nerwowego ma swoje wady i zalety, c…")
  • 22:41, 25 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Sztywność myślenia (Utworzono nową stronę "Sztywność myślenia - zbiorczy termin, określający grupę cech występujących u osób autystycznych. Sposób myślenia osób autystycznych wykazuje cechy pewnego dążenia do niezmienności. Objawia się to na wiele różnych sposobów, na przykład jeśli uznajemy jakąś regułę za prawdziwą i/lub potrzebną, to będziemy się jej mocno trzymać, mamy tendencję do układania drobiazgowych planów i trzymania się ich i nie lubimy sytuacji któr…")
  • 21:48, 25 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Maskowanie (Utworzono nową stronę "Maskowanie - termin zbiorczy określający wszystkie zachowania i strategie, używane przez osoby autystyczne w celu dopasowania się do społeczeństwa, ukrycie swojej "inności" od osób neurotypowych. Zaliczają się tu zarówno strategie "dopasowywania się do komunikacji osób neurotypowych, jak też i ukrywanie wszelkich zachowań i "objawów", jakie mogą być odebrane jako "dziwne" przez społeczeństwo, takich jak Problem…")
  • 21:09, 25 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Ślepota umysłu (Utworzono nową stronę "Ślepota umysłu to jedna z teorii dotyczących autyzmu. Głównym wnioskiem tej teorii jest to, że osoby autystyczne są "ślepe" na stan psychiczny innych osób (czyli innych umysłów). W dużym skrócie chodzi o to, że w mózgach osób autystycznych nie funkcjonuje obwód empatii poznawczej, czyli "zmysł" pozwalający dostrzegać drobne subtelne oznaki stanu psychicznego drugiej osoby. Powoduje to, że osoby autystyczne nie u…")
  • 20:39, 25 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Hiperfokus (Utworzono nową stronę "Hiperfokus (hiperkoncentracja) - stan występujący głównie u osób neuro-nietypowych, polegający na tak głębokim skupieniu się na jakimś temacie, że całkowicie i zupełnie "zapominamy o całym świecie", jesteśmy całkowicie odcięci od wszystkiego. Często nawet nie docierają do nas bodźce zewnętrzne - zdarza się że potrafimy nie zauważyć stojącej obok nas osoby która do nas mówi (lub nawet całkiem głośno do nas wo…")
  • 20:11, 25 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Stimming (Utworzono nową stronę "Stimming (stimowanie, fidgeting) - zbiór powtarzalnych zachowań autostymulacyjnych, na przykład takich jak - stukanie palcami o stół, klikanie długopisem, kręcenie pukla włosów, stukanie stopą o podłogę i wiele, wiele innych. Zachowania te występują w największym stopniu u osób osób neuro-nietypowych - zarówno autystycznych jak i mających ADHD, chociaż zdarzają się też u Osoby neurotypowe|osób neuro…")
  • 18:19, 24 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Mutyzm wybiórczy (Utworzono nową stronę "Mutyzm wybiórczy to określenie na stan, w którym osoba chce (lub powinna) coś powiedzieć, ale nie jest w stanie "wydobyć z siebie słów". Występuje to przeważnie w określonych sytuacjach społecznych i często jest powiązane z fobią społeczną. U osób neurotypowych mutyzm wybiórczy występuje wg różnych źródeł od 0,03% do nawet 1% osób, natomiast w przypadku spektrum autyzmu mutyzm wybiórczy jest…")
  • 18:02, 24 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę ADHD (Utworzono nową stronę "ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), czyli "zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi" to jedno z zaburzeń neurorozwojowych występujące u 5~10% społeczeństwa. W ADHD występują dwie główne grupy objawów - deficyt uwagi (czyli skłonność do rozpraszania się, do częstego zmieniania zainteresowań) oraz nadpobudliwość ruchowa (czyli skłonność do nadmiernego poruszania się - bezcelowe chodzenie, poruszanie rękami, nogami…")
  • 17:23, 24 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Fobia społeczna (Utworzono nową stronę "Fobia społeczna to określenie na lęk przed kontaktami społecznymi, oraz wynikające z tego lęku ograniczanie kontaktów społecznych, nawet do minimum. U osób autystycznych fobia społeczna przeważnie jest wynikiem problemów społecznych, zwłaszcza gdy osoba ta spotyka się z wykluczeniem społecznym, albo z powodu ciągłych niepowodzeń na polu nawiązywania relacji z innymi osobami. U Osoby neurotypo…")
  • 16:55, 24 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Problemy sensoryczne (Utworzono nową stronę "Problemy sensoryczne to termin zbiorczy określający sytuację, kiedy jeden lub więcej zmysłów funkcjonuje w nietypowy sposób, zakłócając lub utrudniając funkcjonowanie osoby dotkniętej problemem, albo wręcz doprowadzając do przebodźcowania gdy bodźce są zbyt silne przez dłuższy okres czasu. Znane są przypadki wśród osób z autyzmem niskofunkcjonującym u których zmysły są do tego stopnia wr…")
  • 16:25, 24 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Neurodivergents run in packs (Utworzono nową stronę ""Neurodivergents run in packs" to angielskie powiedzenie, sugerujące że osoby neuro-nietypowe raczej trzymają się razem, tworząc zwarte grupy osób które myślą w podobny sposób. Dotyczy to osób z różnymi typami budowy mózgu, zarówno osób z autyzmem, jak i osób z ADHD. Wiele badań wskazuje że osoby z nietypową budową układu nerwowego czują się najlepiej w towarzystwie innych osób o podobnej budowie mó…")
  • 20:48, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Spektrum autyzmu (Utworzono nową stronę "Spektrum autyzmu - zbiór wszystkich możliwych kombinacji cech składających się na autyzm. Autyzm nie da się opisać jako jednolity zbiór cech, jako że bardzo wiele cech może się manifestować w zupełnie inny sposób u różnych osób, a niektóre cechy uboczne w ogóle mogą nie występować. Dlatego stworzono pojęcie spektrum autyzmu, mające być sumą wszystkich kombinacji. Jedyne "obowiązkowe" cechy które powodują zdiagnozowanie dane…")
  • 20:16, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Zespół Aspergera (Utworzono nową stronę "Zespół Aspergera to "odmiana" autyzmu, należąca do wysokofunkcjonującego końca spektrum autyzmu. Osoby z Zespołem Aspergera czasami są określane jako Aspie. Objawy autyzmu u osób z Zespołem Aspergera bardzo często ograniczają się do problemów społecznych i komunikacyjnych, sztywnego myślenia i zachowania któ…")
  • 19:33, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Autyzm niskofunkcjonujący (Utworzono nową stronę "Autyzm niskofunkcjonujący to określenie na tą część spektrum autyzmu, w której osoby autystyczne nie są w stanie funkcjonować bez opieki i pomocy innych osób. Przeważnie jest to spowodowane: * bardzo dużymi problemami sensorycznymi * brakiem umiejętności mówienia * współwystępowaniem upośledzenia umysłowego")
  • 19:18, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Autyzm wysokofunkcjonujący (Utworzono nową stronę "Autyzm wysokofunkcjonujący to określenie na tą część spektrum autyzmu, w której osoby autystyczne są w stanie samodzielnie funkcjonować w życiu, bez potrzeby opieki i pomocy. Niestety, użycie wyłącznie kryterium funkcjonowania w społeczeństwie powoduje że termin ten jest dość nieprecyzyjny. Terminem tym są określane zarówno osoby będące wybitnymi naukowcami, inżynierami, artystami, programistami, u których autyzm spro…")
  • 19:00, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Autyzm (Utworzono nową stronę "Autyzm jest szerokim zjawiskiem wynikającym z mniej lub bardziej nietypowej budowy układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. == Główne cechy autyzmu == Kluczową cechą wyróżniającą osoby autystyczne jest zaburzenie funkcjonowania empatii poznawczej, przez co osoby autystyczne nie umieją intuicyjnie rozpoznać emocji innych osób ani przewidzieć ich reakcji emocjonalnej. Powoduje to szereg Problemy komunikacyjne|problemów komunikacyj…")
  • 18:17, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Przebodźcowanie (Utworzono nową stronę "Przebodźcowanie, inaczej przeciążenie sensoryczne - jest to zjawisko przeciążenia układu nerwowego różnymi sygnałami. Zjawisko przebodźcowania dotyczy wszystkich osób, jednak osoby autystyczne są znacznie bardziej podatne i przechodzą to znacznie ciężej. Wynika to z powodu: * często występujących problemów sensorycznych (zwłaszcza dotyczących nadwrażliwości niektórych zmysłów), * przeciążenia Problemy spo…")
  • 17:01, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje usunął stronę Szablon:Ujednoznacznienie (treść: „{{dmbox | link = Wikipedia:Strona ujednoznaczniająca | opis = Ujednoznacznienie | tekst = To jest strona ujednoznaczniająca. Poniżej znajdują się różne znaczenia {{#if:{{{1<includeonly>|</includeonly>}}}|haseł:|hasła}} „'''{{#invoke:String|replace|{{PAGENAME}}|%s?%(ujednoznacznienie%)$|||false}}'''”{{#if:{{{1<includeonly>|</includ…”, jedyny autor: „Raster” (dyskusja))
  • 16:59, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Inertia (MIBS) (Utworzono nową stronę "Inertia jest dość rzadką reakcją z tzw. reakcji MIBS, czyli odpowiedzi układu nerwowego osoby autystycznej na przebodźcowanie. Polega ona na tak jakby "zawieszeniu się" - osoba autystyczna doświadczająca tego stanu staje się zupełnie "nieobecna", jednak kontynuuje robienie tego co robiła - w bardzo automatyczny sposób. Często też nie reaguje na to co się dzieje dookoła, ani na to co się do niej mówi.")
  • 16:57, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Szablon:Ujednoznacznienie (Utworzono nową stronę "{{dmbox | link = Wikipedia:Strona ujednoznaczniająca | opis = Ujednoznacznienie | tekst = To jest strona ujednoznaczniająca. Poniżej znajdują się różne znaczenia {{#if:{{{1<includeonly>|</includeonly>}}}|haseł:|hasła}} „'''{{#invoke:String|replace|{{PAGENAME}}|%s?%(ujednoznacznienie%)$|||false}}'''”{{#if:{{{1<includeonly>|</includeonly>}}}|, „'''{{{1}}}'''”{{#if:{{{2<includeonly>|</includeonly>}}}|,&…")
  • 16:32, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Shutdown (Utworzono nową stronę "Shutdown jest najspokojniejszą reakcją z tzw. reakcji MIBS, czyli odpowiedzi układu nerwowego osoby autystycznej na przebodźcowanie. Jak sama nazwa wskazuje, polega on na "wyłączeniu się", "wycofaniu się" do bezpiecznego miejsca i cichym, spokojnym regenerowaniu się. Shutdown może wystąpić samoistnie, kiedy układ nerwowy zostaje przebodźcowany, ale nie zostaje przekroczony "próg krytyczny" po którym zaczyna się Mel…")
  • 15:39, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę MIBS (Utworzono nową stronę "MIBS to zbiorcze określenie na charakterystyczne reakcje układu nerwowego osób autystycznych na przebodźcowanie. Określenie MIBS jest skrótem od angielskich nazw 4 reakcji: * Meltdown - erupcja tłumionych emocji, utrata kontroli nad swoim zachowaniem i nad maską * Inertia - "zawieszenie się", taki stan "nieobecności" i jednocześnie kontynuowanie dalej tego co się robiło wcześniej * Burnout - długotrwał…")
  • 14:45, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Wiki AutyzmBezCenzury:O Wiki AutyzmBezCenzury (Utworzono nową stronę " Wiki AutyzmBezCenzury jest ubocznym projektem bloga [https://blog.AutyzmBezCenzury.pl AutyzmBezCenzury.pl]. Ma służyć jako: * słowniczek dla bloga - źródło definicji terminów których używamy w tekście bloga * jako "pigułka wiedzy", czyli czysty, zwięzły opis tematów związanych z autyzmem, bez osobistych przeżyć itp. Zamiarem jest stworzenie bazy wiedzy o autyzmie, ze szczególnym naciskiem na Autyzm wysokofunkjonujący|autyzm wyso…")
  • 14:39, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę WikiAutyzm:Polityka prywatności (Utworzono nową stronę "Polityka prywatności tej Wiki nie istnieje bo nie jest potrzebna - rejestrowanie kont jest zablokowane.")
  • 14:26, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Burnout (Utworzono nową stronę "Burnout")
  • 14:24, 23 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę MediaWiki:Common.css (Utworzono nową stronę "Umieszczony tutaj kod CSS zostanie zastosowany we wszystkich skórkach: .vector-user-links { display: none !important; } .vector-page-toolbar { display: none !important; }")
  • 19:14, 17 mar 2024 Raster dyskusja edycje utworzył(a) stronę Meltdown (Utworzono nową stronę "Meltdown Lorem ipsum dolor sic amet i dalej nie pamiętam jak to szło. Lorem ipsum dolor sic amet i dalej nie pamiętam jak to szło.Lorem ipsum dolor sic amet i dalej nie pamiętam jak to szło.Lorem ipsum dolor sic amet i dalej nie pamiętam jak to szło.Lorem ipsum dolor sic amet i dalej nie pamiętam jak to szło. Lorem ipsum dolor sic amet i dalej nie pamiętam jak to szło.Lorem ipsum dolor sic amet i dalej nie pamiętam jak to szło. Lorem ipsum dolor sic…")
  • 16:59, 17 mar 2024 MediaWiki default dyskusja edycje utworzył(a) stronę Strona główna
(od najnowszych | od najstarszych) Zobacz ( | 50 starszych) (20 | 50 | 100 | 250 | 500)