Maskowanie

Z Wiki AutyzmBezCenzury

Maskowanie - termin zbiorczy określający wszystkie zachowania i strategie, używane przez osoby autystyczne w celu dopasowania się do społeczeństwa, ukrycie swojej "inności" od osób neurotypowych. Zaliczają się tu zarówno strategie "dopasowywania się do komunikacji osób neurotypowych, jak też i ukrywanie wszelkich zachowań i "objawów", jakie mogą być odebrane jako "dziwne" przez społeczeństwo, takich jak Problemy sensoryczne, Stimming, Specjalne zainteresowania, Sztywność myślenia. Takie maskowanie wiąże się przeważnie z dużym kosztem.

Strategie maskowania w komunikacji

Osoby autystyczne, z uwagi na ślepotę umysłu nie umieją intuicyjnie oceniać stanu psychicznego drugiej osoby. Często nawet nie są świadome całej tej niewerbalnej warstwy komunikacji. Widzą to że są "inne", że nie umieją się komunikować tak jak inni, więc próbują to kompensować na różne sposoby. Istnieją trzy główne strategie takiego kompensowania:

  1. naśladowanie - osoba autystyczna wybiera jakąś jedną lub więcej osób ze swojego otoczenia (które wydaje jej się najmniej różniące się od niej samej i przez to najłatwiejsze do naśladowania), i zaczyna je naśladować - obserwuje i kopiuje ich zachowania, sposób komunikowania się, itp.
  2. skrypty zachowań - osoba autystyczna tworzy sobie (w żmudnym procesie prób i błędów) bardzo szczegółowe skrypty zachowań, co robić w jakiej sytuacji żeby nie być odebranym jako "dziwna". Mówimy tu o skryptach zawierających tak drobne szczegóły jak "ile sekund utrzymywać kontakt wzrokowy przed powitaniem a ile po", "w którym momencie się uśmiechnąć" itp.
  3. tworzenie reguł i masek na określone sytuacje - osoba autystyczna próbuje poprzez obserwację zachowań wielu osób stworzyć sobie reguły zachowań, i tworzy reguły często mające dziesiątki wyjątków i wyjątków od wyjątków, pozwalających jej przybrać różne "maski" w różnych grupach.