Autyzm

Z Wiki AutyzmBezCenzury

Autyzm jest szerokim zjawiskiem wynikającym z mniej lub bardziej nietypowej budowy układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. Kluczową cechą wyróżniającą osoby autystyczne jest zaburzenie funkcjonowania empatii poznawczej, czyli zmysłu pozwalającego "widzieć" i rozpoznawać cudze emocje. Osoby autystyczne nie umieją z tego powodu intuicyjnie rozpoznać emocji innych osób ani przewidzieć ich reakcji emocjonalnej. Powoduje to szereg problemów komunikacyjnych i społecznych, gdyż społeczeństwo uważa "uwzględnianie cudzych emocji" za normę (patrz problem podwójnej empatii, empatia neurotypowa i empatia autystyczna).

Oprócz zaburzenia empatii poznawczej, kolejnym kryterium autyzmu jest pewna sztywność myślenia, potrzeba powtarzalności i przewidywalności i ogólna niechęć do zmian.

Dodatkowe cechy autyzmu

Wśród osób autystycznych często występują także na przykład:

Jednak te cechy u części osób autystycznych nie występują, więc nie są one konieczne do postawienia diagnozy.

Spektrum autyzmu

Część cech wiązanych z autyzmem może występować ale nie musi, a niektóre cechy mogą mieć różne nasilenie i mogą się manifestować w zdecydowanie różny sposób - dlatego nie ma jednolitego opisu objawów autyzmu. Wręcz przeciwnie - ilość kombinacji cech jest tak duża że prawdopodobnie nie ma dwóch osób mających taki sam zestaw. Ten zbiór wszystkich możliwych kombinacji jest nazywany spektrum autyzmu.

Można się spotkać często z podziałem spektrum na wysokofunkcjonujący i niskofunkcjonujący koniec. Podział ten jest oparty wyłącznie o zdolność samodzielnego funkcjonowania w życiu.

Czym autyzm nie jest

  • Autyzm nie jest chorobą psychiczną
  • Autyzm nie jest niepełnosprawnością umysłową ani upośledzeniem umysłowym
  • Autyzm nie jest chorobą - nie da się go "wyleczyć"
  • Autyzm dotyczy też dorosłych, nie tylko dzieci. Po prostu dorośli lepiej się maskują
  • Autyzm nie oznacza braku współczucia - patrz empatia afektywna