Problemy społeczne

Z Wiki AutyzmBezCenzury

Problemy społeczne to zbiorczy termin na różne zjawiska, na które osoby autystyczne natykają się próbując uczestniczyć w życiu społecznym i nawiązywać relacje z osobami neurotypowymi. Osoby autystyczne komunikują się nieco inaczej (patrz Problemy komunikacyjne) i mają zupełnie inny rodzaj empatii (patrz Empatia autystyczna). Jednak społeczeństwo funkcjonuje wg reguł stworzonych dla osób neurotypowych - i tego wymaga od wszystkich, także od osób autystycznych. Powoduje to wiele problemów, polegających na wzajemnym niezrozumieniu (patrz Problem podwójnej empatii).

Przyczyna

Problemy społeczne osób autystycznych biorą się wprost z zaburzenia empatii poznawczej. Jedną z głównych ukrytych reguł społecznych jest reguła że "każdy powinien starać się nie urazić drugiej osoby". Tylko że osoby autystyczne nie są w stanie intuicyjnie rozpoznać cudzych emocji ani przewidzieć cudzej reakcji. Uczestnicząc w konwersacji skupiamy się na słowach, skupiamy się na merytorycznej części wypowiedzi, zupełnie nie domyślając się w jaki sposób ktoś może na tą wypowiedź zareagować. Powoduje to dość częste sytuacje kiedy odpowiadamy szczerze na jakieś pytania, bez żadnego podtekstu, i zupełnie nie zdajemy sobie sprawy że właśnie kogoś uraziliśmy taką odpowiedzią.

Problem tak naprawdę nie leży w samym sposobie komunikacji osób autystycznych, tylko w oczekiwaniach osób neurotypowych, które spodziewają się że wszyscy będą się komunikować tak samo. Osoby neurotypowe po prostu nie mają świadomości że istnieją ludzie, którzy "myślą inaczej" i oceniają wszystkich tą samą miarą. Gdyby w społeczeństwie osoby neurotypowe i autystyczne stanowiły równe części, to prawdopodobnie reguły społeczne wyglądałyby zupełnie inaczej.

Czym są problemy społeczne

Na problemy społeczne osób autystycznych składa się wiele różnych zjawisk:

W celu zapobiegania tym problemom osoby autystyczne próbują ukryć swoją "inność", z lepszym lub gorszym skutkiem. Nazywane to jest maskowaniem, jednak wiąże się to z dużym dodatkowym wysiłkiem i stresem, które nazywamy kosztem maskowania.