Specjalne zainteresowania: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki AutyzmBezCenzury
(Utworzono nową stronę "Specjalne zainteresowania to zjawisko występujące u osób w spektrum autyzmu. Jest to określenie na bardzo intensywne zainteresowanie pewną grupą tematów. To zainteresowanie powoduje że osoba autystyczna gromadzi wszelką wiedzę i informacje na dany temat, poświęca przedmiotowi pasji bardzo duże ilości czasu, często kosztem kontaktów społecznych. Osoby autystyczne rozmawiające o swoich specjalnych zainteresowaniach często nie umieją same przes…")
 
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
Specjalne zainteresowania to zjawisko występujące u osób w [[spektrum autyzmu]]. Jest to określenie na bardzo intensywne zainteresowanie pewną grupą tematów. To zainteresowanie powoduje że osoba autystyczna gromadzi wszelką wiedzę i informacje na dany temat, poświęca przedmiotowi pasji bardzo duże ilości czasu, często kosztem kontaktów społecznych. Osoby autystyczne rozmawiające o swoich specjalnych zainteresowaniach często nie umieją same przestać o nich mówić, bo są tak zafascynowane tematem, że chcą mówić i mówić i mówić. Niestety, brak [[Empatia poznawcza|empatii poznawczej]] powoduje, że nie są w stanie zauważyć że osoba z którą rozmawiają zaczyna się nudzić. Prowadzi to do wielu niezręcznych sytuacji i w rezultacie do "zaszufladkowania" osoby rozmawiającej o swoich specjalnych zainteresowaniach jako nieinteresującego "kujona", geeka, nerda.
Specjalne zainteresowania to zjawisko występujące u osób w [[spektrum autyzmu]]. Jest to określenie na bardzo intensywne zainteresowanie pewną grupą tematów. To zainteresowanie powoduje że osoba autystyczna gromadzi wszelką wiedzę i informacje na dany temat, poświęca przedmiotowi pasji bardzo duże ilości czasu, często kosztem kontaktów społecznych. Osoby autystyczne rozmawiające o swoich specjalnych zainteresowaniach często nie umieją same przestać o nich mówić, bo są tak zafascynowane tematem, że chcą mówić i mówić i mówić. Niestety, brak [[Empatia poznawcza|empatii poznawczej]] powoduje, że nie są w stanie zauważyć, że osoba z którą rozmawiają zaczyna się nudzić. Prowadzi to do wielu niezręcznych sytuacji i w rezultacie do "zaszufladkowania" osoby rozmawiającej o swoich specjalnych zainteresowaniach jako nieinteresującego "kujona", geeka, nerda.


W kryteriach diagnostycznych mówi się często o "ograniczonych zainteresowaniach", co nie jest prawdą - jedni z nas mają tych zainteresowań mniej a inni całkiem sporo, chociaż można się zgodzić że w danym czasie zawsze jeden czy dwa tematy dominują.
W kryteriach diagnostycznych [[Autyzm|autyzmu]] mówi się często o "ograniczonych zainteresowaniach", co nie jest prawdą - jedni z nas mają tych zainteresowań mniej a inni całkiem sporo, chociaż można się zgodzić że w danym czasie zawsze jeden czy dwa tematy dominują.

Aktualna wersja na dzień 21:11, 26 mar 2024

Specjalne zainteresowania to zjawisko występujące u osób w spektrum autyzmu. Jest to określenie na bardzo intensywne zainteresowanie pewną grupą tematów. To zainteresowanie powoduje że osoba autystyczna gromadzi wszelką wiedzę i informacje na dany temat, poświęca przedmiotowi pasji bardzo duże ilości czasu, często kosztem kontaktów społecznych. Osoby autystyczne rozmawiające o swoich specjalnych zainteresowaniach często nie umieją same przestać o nich mówić, bo są tak zafascynowane tematem, że chcą mówić i mówić i mówić. Niestety, brak empatii poznawczej powoduje, że nie są w stanie zauważyć, że osoba z którą rozmawiają zaczyna się nudzić. Prowadzi to do wielu niezręcznych sytuacji i w rezultacie do "zaszufladkowania" osoby rozmawiającej o swoich specjalnych zainteresowaniach jako nieinteresującego "kujona", geeka, nerda.

W kryteriach diagnostycznych autyzmu mówi się często o "ograniczonych zainteresowaniach", co nie jest prawdą - jedni z nas mają tych zainteresowań mniej a inni całkiem sporo, chociaż można się zgodzić że w danym czasie zawsze jeden czy dwa tematy dominują.