Inercja (sztywność myślenia): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki AutyzmBezCenzury
(Utworzono nową stronę "Inercja - to określenie na pewien "opór przed zmienianiem zadań" występujący u osób ze spektrum autyzmu. Jest to część szerszego zjawiska sztywności myślenia. Osoba autystyczna, zajmująca się jakimś tematem (zwłaszcza tematem który jest dla niej interesujący), przeważnie poświęca mu o wiele więcej uwagi niż osoba neurotypowa. Skutkuje to często sytuacją, w której gdy następuje potrzeba…")
 
Nie podano opisu zmian
Linia 6: Linia 6:


Inercja w mysleniu prawdopodobnie wynika ze zjawiska [[Monotropizm|monotropizmu]].
Inercja w mysleniu prawdopodobnie wynika ze zjawiska [[Monotropizm|monotropizmu]].


Uwaga, określenie inercja jest też używane w innym znaczeniu, dotyczącym reakcji na przebodźcowanie: [[Inertia (MIBS)]]
Uwaga, określenie inercja jest też używane w innym znaczeniu, dotyczącym reakcji na przebodźcowanie: [[Inertia (MIBS)]]

Wersja z 19:50, 30 mar 2024

Inercja - to określenie na pewien "opór przed zmienianiem zadań" występujący u osób ze spektrum autyzmu. Jest to część szerszego zjawiska sztywności myślenia.

Osoba autystyczna, zajmująca się jakimś tematem (zwłaszcza tematem który jest dla niej interesujący), przeważnie poświęca mu o wiele więcej uwagi niż osoba neurotypowa. Skutkuje to często sytuacją, w której gdy następuje potrzeba zmiany zadania, mózg osoby autystycznej stawia opór, dalej chce się zajmować tym jednym zadaniem. Skuteczna zmiana zadania wymaga tak jakby "wyhamowania" aby można było zacząć poruszać się w innym kierunku. Nie da się od razu zmienić kierunku, zupełnie jak w przypadku siły bezwładności (inercji) w fizyce.

W przypadku gdy zadaniem które trzeba zakończyć jest coś co należy do specjalnych zainteresowań osoby autystycznej, zmiana wykonywanego zadania jest jeszcze trudniejsza, zwłaszcza jeśli dojdzie do hiperfokusu - w tym przypadku osoba autystyczna po prostu zapomina o istnieniu świata naokoło.

Inercja w mysleniu prawdopodobnie wynika ze zjawiska monotropizmu.


Uwaga, określenie inercja jest też używane w innym znaczeniu, dotyczącym reakcji na przebodźcowanie: Inertia (MIBS)