Ukryte reguły społeczne

Z Wiki AutyzmBezCenzury
Wersja z dnia 22:22, 30 mar 2024 autorstwa Raster (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Ukryte reguły społeczne - jest to zbiorcza nazwa na wszystkie reguły społeczne, o których nikt otwarcie nie mówi, jednak osoby neurotypowe rozumieją je intuicyjnie, bez tłumaczenia. Dla osób z autyzmem te reguły są nieznane, a poznawanie ich metodą prób i błędów jest dość przykrym doświadczeniem życiowym, i wiąże się z wieloma niepowodzeniami w relacjach z innymi osobami. Jednym z bardziej oczywistych przykładów na ukrytą…")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Ukryte reguły społeczne - jest to zbiorcza nazwa na wszystkie reguły społeczne, o których nikt otwarcie nie mówi, jednak osoby neurotypowe rozumieją je intuicyjnie, bez tłumaczenia. Dla osób z autyzmem te reguły są nieznane, a poznawanie ich metodą prób i błędów jest dość przykrym doświadczeniem życiowym, i wiąże się z wieloma niepowodzeniami w relacjach z innymi osobami.


Jednym z bardziej oczywistych przykładów na ukrytą regułę społeczną jest "nie powinno się mówić rzeczy, które mogą urazić inną osobę". O tej regule mało kto mówi wprost, bo dla osób neurotypowych, które "widzą" kiedy sprawiają komuś przykrość, jest to dość oczywista zasada. Dlatego właśnie osoby neurotypowe używają w takich sytuacjach "białych kłamstw".


Natomiast dla osoby autystycznej, która z powodu deficytu empatii poznawczej nie "widzi" i nie umie przewidzieć kiedy może komuś sprawić przykrość, ta zasada jest bardzo trudna do "odkrycia". Z kolei obserwowanie osób neurotypowych używających "białych kłamstw", stoi wyraźnie w sprzeczności z jawnie przekazywaną regułą społeczną "nie powinno się kłamać". Z punktu widzenia osoby autystycznej nie jest oczywiste dlaczego białe kłamstwa są akceptowalne (a nawet wymagane) i z czego to wynika, dlatego "ukryte reguły społeczne" powodują że wszelkie kontakty społeczne są "polem minowym" i źródłem ciągłych niepowodzeń.