Stimming: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki AutyzmBezCenzury
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Stimming (stimowanie, fidgeting) - zbiór powtarzalnych zachowań autostymulacyjnych, na przykład takich jak - stukanie palcami o stół, klikanie długopisem, kręcenie pukla włosów, stukanie stopą o podłogę i wiele, wiele innych. Zachowania te występują w największym stopniu u osób [[Osoby neuro-nietypowe|osób neuro-nietypowych]] - zarówno [[Autyzm|autystycznych]] jak i mających [[ADHD]], chociaż zdarzają się też u [[Osoby neurotypowe|osób neurotypowych]].
Stimming (stimowanie, fidgeting) - zbiór powtarzalnych zachowań autostymulacyjnych, na przykład takich jak - stukanie palcami o stół, klikanie długopisem, kręcenie pukla włosów, obgryzanie paznokci, stukanie stopą o podłogę i wiele, wiele innych. Zachowania te występują w największym stopniu u osób [[Osoby neuro-nietypowe|osób neuro-nietypowych]] - zarówno [[Autyzm|autystycznych]] jak i mających [[ADHD]], chociaż zdarzają się też u [[Osoby neurotypowe|osób neurotypowych]].
U osób neuro-nietypowych stimming ma bardzo duże znaczenie regulujące układ nerwowy:
U osób neuro-nietypowych stimming ma bardzo duże znaczenie regulujące układ nerwowy:
* pozwala zapobiegać [[Przebodźcowanie|przebodźcowaniu]] poprzez rozładowanie napięcia, albo uregulować układ nerwowy PO przebodźcowaniu
* pozwala zapobiegać [[Przebodźcowanie|przebodźcowaniu]] poprzez rozładowanie napięcia, albo uregulować układ nerwowy PO przebodźcowaniu

Wersja z 19:25, 26 mar 2024

Stimming (stimowanie, fidgeting) - zbiór powtarzalnych zachowań autostymulacyjnych, na przykład takich jak - stukanie palcami o stół, klikanie długopisem, kręcenie pukla włosów, obgryzanie paznokci, stukanie stopą o podłogę i wiele, wiele innych. Zachowania te występują w największym stopniu u osób osób neuro-nietypowych - zarówno autystycznych jak i mających ADHD, chociaż zdarzają się też u osób neurotypowych. U osób neuro-nietypowych stimming ma bardzo duże znaczenie regulujące układ nerwowy:

  • pozwala zapobiegać przebodźcowaniu poprzez rozładowanie napięcia, albo uregulować układ nerwowy PO przebodźcowaniu
  • pozwala lepiej się skupić na zadaniu - mimo że wygląda to dokładnie przeciwnie, że nie skupiamy się na zadaniu tylko "bawimy się czymś", to jednak ta stymulacja BARDZO pomaga się skupić - prawdopodobnie poprzez dostarczanie kontrolowanych i przewidywalnych bodźców, które pozwalają zignorować natłok nieprzewidywalnych bodźców z otoczenia
  • pozwala nam czuć się lepiej w różnych sytuacjach (zwłaszcza społecznych), dzięki temu że robimy coś znajomego, coś powtarzalnego - spokój wynikający z potrzeby powtarzalności i przewidywalności
  • u osób z ADHD pozwala rozładować potrzebę poruszania się

Stimming może przybierać bardzo wiele różnych form, w zasadzie każda prosta manualna czynność, którą można powtarzać bez skupiania się na niej, może być wykorzystana jako stimming.

Stimming gra bardzo dużą rolę u osób neuro-nietypowych i nie powinno się go zabraniać, co najwyżej należy go uregulować jeśli czynności te są uciążliwe dla innych - wtedy należy je próbować zastąpić np. przez wykorzystanie specjalnych zabawek do stimowania (stimy, fidgety, gniotki i wiele innych).

Czasami stimowanie przybiera formę działań auto-agresywnych (zwłaszcza u dzieci w niskofunkcjonującym końcu spektrum autyzmu - np. gryzienie siebie samego, celowe uderzanie się w celu zadania sobie bólu. Takim zachowaniom raczej powinno się przeciwdziałać, jednak należy sprawdzić czy nie wynikają one z potrzeby "zagłuszenia" innego rodzaju bólu, np. płynącego z bardzo silnej nadwrażliwości sensorycznej.