Autyzm wysokofunkcjonujący: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki AutyzmBezCenzury
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
[[Autyzm]] wysokofunkcjonujący to określenie na tą część [[Spektrum autyzmu|spektrum autyzmu]], w której osoby autystyczne są w stanie samodzielnie funkcjonować w życiu, bez potrzeby opieki i pomocy.
[[Autyzm]] wysokofunkcjonujący to określenie na tą część [[Spektrum autyzmu|spektrum autyzmu]], w której osoby autystyczne są w stanie samodzielnie funkcjonować w życiu, bez potrzeby opieki i pomocy. Niestety, użycie wyłącznie kryterium funkcjonowania w społeczeństwie powoduje że termin ten jest dość nieprecyzyjny. Do tej grupy zaliczane są zarówno osoby będące wybitnymi naukowcami, inżynierami, artystami, programistami, u których autyzm sprowadza się głównie do problemów społecznych i niewielkich problemów sensorycznych, jak i osoby które ledwo dają sobie radę z samodzielnym funkcjonowaniem z powodu intensywnych problemów sensorycznych lub innych problemów współwystępujących z autyzmem.
 
Niestety, użycie wyłącznie kryterium funkcjonowania w społeczeństwie powoduje że termin ten jest dość nieprecyzyjny. Terminem tym określane  zarówno osoby będące wybitnymi naukowcami, inżynierami, artystami, programistami, u których autyzm sprowadza się głównie do problemów społecznych i niewielkich problemów sensorycznych, jak i osoby które ledwo dają sobie radę z samodzielnym funkcjonowaniem z powodu intensywnych problemów sensorycznych lub innych problemów współwystępujących z autyzmem.


Do wysokofunkcjonującego końca spektrum zaliczany jest [[Zespół Aspergera]].
Do wysokofunkcjonującego końca spektrum zaliczany jest [[Zespół Aspergera]].

Aktualna wersja na dzień 21:18, 17 kwi 2024

Autyzm wysokofunkcjonujący to określenie na tą część spektrum autyzmu, w której osoby autystyczne są w stanie samodzielnie funkcjonować w życiu, bez potrzeby opieki i pomocy. Niestety, użycie wyłącznie kryterium funkcjonowania w społeczeństwie powoduje że termin ten jest dość nieprecyzyjny. Do tej grupy zaliczane są zarówno osoby będące wybitnymi naukowcami, inżynierami, artystami, programistami, u których autyzm sprowadza się głównie do problemów społecznych i niewielkich problemów sensorycznych, jak i osoby które ledwo dają sobie radę z samodzielnym funkcjonowaniem z powodu intensywnych problemów sensorycznych lub innych problemów współwystępujących z autyzmem.

Do wysokofunkcjonującego końca spektrum zaliczany jest Zespół Aspergera.