Oversharing: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki AutyzmBezCenzury
(Utworzono nową stronę "Oversharing - nadmierne dzielenie się informacjami na swój temat - to jeden z problemów komunikacyjnych osób z autyzmem. Zjawisko to polega na udzielaniu o wiele bardziej szczegółowej odpowiedzi na proste pytania, niż rozmówca się spodziewa. Chodzi tu o sytuacje, kiedy na przykład na proste pytanie zaczynające rozmowę, na przykład "jak tam zdrowie?" udzielamy pełnej odpowiedzi o naszym zdrowiu, włącznie z opise…")
 
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
Oversharing - nadmierne dzielenie się informacjami na swój temat - to jeden z [[Problemy komunikacyjne|problemów komunikacyjnych]] osób z [[Autyzm|autyzmem]]. Zjawisko to polega na udzielaniu o wiele bardziej szczegółowej odpowiedzi na proste pytania, niż rozmówca się spodziewa.
Oversharing - nadmierne dzielenie się informacjami na swój temat - to jeden z [[Problemy komunikacyjne|problemów komunikacyjnych]] osób z [[Autyzm|autyzmem]]. Zjawisko to polega na udzielaniu o wiele bardziej szczegółowej odpowiedzi na proste pytania, niż rozmówca się spodziewa. Chodzi tu o sytuacje, kiedy na proste pytanie zaczynające rozmowę, na przykład "jak tam zdrowie?" udzielamy pełnej odpowiedzi o naszym zdrowiu, włącznie z opisem na co ostatnio chorowaliśmy, ile czasu chorowaliśmy, czy też ile i jakich badań musieliśmy wykonać.  
 
Chodzi tu o sytuacje, kiedy na przykład na proste pytanie zaczynające rozmowę, na przykład "jak tam zdrowie?" udzielamy pełnej odpowiedzi o naszym zdrowiu, włącznie z opisem na co ostatnio chorowaliśmy, ile czasu chorowaliśmy, czy też ile i jakich badań musieliśmy wykonać.  





Aktualna wersja na dzień 18:09, 31 mar 2024

Oversharing - nadmierne dzielenie się informacjami na swój temat - to jeden z problemów komunikacyjnych osób z autyzmem. Zjawisko to polega na udzielaniu o wiele bardziej szczegółowej odpowiedzi na proste pytania, niż rozmówca się spodziewa. Chodzi tu o sytuacje, kiedy na proste pytanie zaczynające rozmowę, na przykład "jak tam zdrowie?" udzielamy pełnej odpowiedzi o naszym zdrowiu, włącznie z opisem na co ostatnio chorowaliśmy, ile czasu chorowaliśmy, czy też ile i jakich badań musieliśmy wykonać.


Osoby neurotypowe zadając takie pytanie raczej spodziewają się odpowiedzi będącej jakimś krótkim stwierdzeniem, nawet nie zawsze prawdziwym - a pełnej informacji spodziewają się raczej tylko od naprawdę najbliższych osób. I dokładnie tak samo osoby neurotypowe odpowiadają na takie pytania - zależnie od relacji łączącej rozmówców.


A osoby autystyczne, komunikujące się w dużo bardziej szczery sposób (patrz Empatia autystyczna) biorą takie pytanie za oznakę faktycznego zainteresowania ich stanem zdrowia, i udzielają szczerej i pełnej odpowiedzi (na tyle pełnej na ile mówienie o tym jest dla nich komfortowe). Umiejętność oceny ile można powiedzieć konkretnemu rozmówcy nie jest intuicyjna dla osób autystycznych.