Meltdown

Z Wiki AutyzmBezCenzury

Meltdown jest chyba najbardziej widoczną reakcją z tzw. reakcji MIBS, czyli odpowiedzi układu nerwowego osoby autystycznej na przebodźcowanie. Jest to gwałtowne uwolnienie zebranej frustracji, poczucia bezsilności, sygnał "nie daję sobie rady" - jednak raczej nie wiąże się z agresją. Osoby mające meltdown przestają się zachowywać racjonalnie, tracą kontrolę nad swoim zachowaniem, często w ogóle nie są w stanie się komunikować. Opada maska, wychodzą na wierzch różne niekontrolowane "dziwne" zachowania, ruchy.

Przyczyny

Główną przyczyną meltdownu jest przebodźcowanie, czyli narażenie układu nerwowego na zbyt dużą ilość bodźców. Może wystąpić zarówno z powodu bodźców sensorycznych jak i z powodu stresu wynikającego z interakcji z innymi ludźmi (nawet pozytywne interakcje potrafią być przytłaczające po jakimś czasie).

Charakterystyka

Meltdown potrafi się "zbierać" przez dłuższy czas, a potrafi nastąpić nagle, bez żadnego ostrzeżenia. Nie ma jednego opisu jak może wyglądać meltdown, z uwagi że u każdej osoby autystycznej może on mieć różne objawy, jednak zawsze wiąże się z utratą kontroli nad zachowaniem. Zaczerwienienie na twarzy, krzyk, machanie rękami, powtarzanie czegoś w kółko - to jedne z częstszych symptomów.

Meltdown, z uwagi na swoją intensywność, często kończy się shutdownem i wymaga potem odreagowania (od kilku godzin do kilku dni), w czasie których układ nerwowy znacznie szybciej się "męczy", więc unikamy przebodźcowania i nadmiernych interakcji społecznych.


Meltdown u dzieci

Meltdown u dzieci jest często mylony z napadami złości lub histerii lub atakami paniki, do których bywa bardzo podobny. Najłatwiej rozpoznać meltdown poprzez ocenę intencji: jeśli dziecko domaga się czegoś, stawia żądania - to jest to napad złości ("ja chcę") lub atak paniki ("ja nie chcę"). Natomiast podczas meltdownu przeważnie dziecko nie domaga się niczego, wygląda to na niekontrolowany upust emocji.

Meltdownu chyba nie da się przerwać. To musi przeminąć, układ nerwowy musi odreagować. Krzyk i agresja, próba wymuszenia posłuszeństwa - nie działają.

Przykłady meltdownu u dzieci:

Meltdown u dorosłych

Meltdown u dorosłych jest jeszcze trudniejszy do zdefiniowania, bo nakładają się przeważnie na niego różne strategie maskowania. Aby nauczyć się jak wygląda meltdown u dorosłej osoby autystycznej to chyba nie ma innego wyjścia jak obserwować tą osobę.