Kompresja

Z Wiki AutyzmBezCenzury
Wersja z dnia 22:54, 30 mar 2024 autorstwa Raster (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Kompresja, ucisk, ściśnięcie, przygniecenie - zespół technik pomagających niektórym osobom autystycznym uspokoić układ nerwowy po przebodźcowaniu lub po meltdownie. Na niektóre osoby autystyczne (zarówno dzieci jak i dorosłych) ma to naprawdę bardzo kojący wpływ. Uwaga! Jeśli sprawa dotyczy dziecka, koniecznie pytaj je czy mu to pomaga! Nigdy nie zakładaj z góry, że skoro coś pomogło dziecku osoby X to twojemu…")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Kompresja, ucisk, ściśnięcie, przygniecenie - zespół technik pomagających niektórym osobom autystycznym uspokoić układ nerwowy po przebodźcowaniu lub po meltdownie. Na niektóre osoby autystyczne (zarówno dzieci jak i dorosłych) ma to naprawdę bardzo kojący wpływ. Uwaga! Jeśli sprawa dotyczy dziecka, koniecznie pytaj je czy mu to pomaga! Nigdy nie zakładaj z góry, że skoro coś pomogło dziecku osoby X to twojemu dziecku też pomoże!

Najczęstsze techniki kompresji to:

  • silny uścisk - chodzi o trochę silniejsze przytulenie (ale z wyczuciem!). Jeśli twoje dziecko nie lubi być przytulane, to spytaj je czy mu to pomoże jak będzie ściśnięte.
  • kocyk obciążeniowy - dostępne są w sprzedaży kocyki w różnych rozmiarach - trzeba dobrać odpowiedni do wzrostu i wagi dziecka (lub dorosłego - są koce ważące nawet kilkanaście kilogramów).
  • specjalne maszyny do ściskania - proste maszyny w które można samemu wejść i dźwignią docisnąć poduszki z boków - pierwszą taką maszynę skonstruowała Temple Grandin w czasie kiedy była jeszcze na uczelni.