Burnout: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki AutyzmBezCenzury
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Burnout jest jedną z tzw. reakcji [[MIBS]], czyli odpowiedzi układu nerwowego osoby autystycznej na [[Przebodźcowanie|przebodźcowanie]]. Charakteryzuje się długotrwałym "brakiem energii na robienie czegokolwiek" oraz znacznym odcięciem się od kontaktów społecznych. Układ nerwowy został przeciążony w takim stopniu, że jego regeneracja trwa dłuższy okres czasu, liczony w tygodniach a nawet w miesiącach. Same osoby autystyczne często określają burnout takimi określeniami jak: "funkcjonowanie na autopilocie" lub "tryb przetrwania".
Burnout jest jedną z tzw. reakcji [[MIBS]], czyli odpowiedzi układu nerwowego osoby autystycznej na [[Przebodźcowanie|przebodźcowanie]]. Charakteryzuje się długotrwałym funkcjonowaniem na minimalnym poziomie, "brakiem energii na robienie czegokolwiek" oraz znacznym odcięciem się od kontaktów społecznych. Układ nerwowy został przeciążony w takim stopniu, że jego regeneracja trwa dłuższy okres czasu, liczony w tygodniach a nawet w miesiącach. Same osoby autystyczne często określają burnout takimi określeniami jak: "funkcjonowanie na autopilocie" lub "tryb przetrwania".


== Przyczyny ==
== Przyczyny ==

Wersja z 15:37, 23 mar 2024

Burnout jest jedną z tzw. reakcji MIBS, czyli odpowiedzi układu nerwowego osoby autystycznej na przebodźcowanie. Charakteryzuje się długotrwałym funkcjonowaniem na minimalnym poziomie, "brakiem energii na robienie czegokolwiek" oraz znacznym odcięciem się od kontaktów społecznych. Układ nerwowy został przeciążony w takim stopniu, że jego regeneracja trwa dłuższy okres czasu, liczony w tygodniach a nawet w miesiącach. Same osoby autystyczne często określają burnout takimi określeniami jak: "funkcjonowanie na autopilocie" lub "tryb przetrwania".

Przyczyny

Burnout występuje w sytuacji kiedy układ nerwowy jest przeciążany w znacznym stopniu lub przez dłuższy czas. Może wystąpić zarówno w wyniku:

  • jednej bardzo stresującej sytuacji (np. gdy ktoś bliski ulega wypadkowi lub dotyka go ciężka choroba),
  • częstego przebodźcowania, np. z powodu niemożliwości odcięcia się od bodźców sensorycznych w domu, szkole lub pracy
  • długotrwałego stresu, np. wynikającego z konieczności funkcjonowania we wrogim środowisku

Charakterystyka

Burnout jest najcięższą i najdłuższą z reakcji MIBS. Osoba w stanie burnoutu będzie starała się odciąć od wszystkiego co nie jest konieczne do minimalnego funkcjonowania. Będzie unikać kontaktów społecznych, będzie unikać działań wymagających wysiłku lub koncentracji. W pracy często będzie robić swoje zadania niejako "automatycznie", na minimalnym wymaganym poziomie.

W czasie burnoutu osoby autystyczne będą starały się spędzać czas w miejscu które uważają za "bezpieczne" i będą robić raczej rzeczy pasywne, niewymagające, które pomagają im zregenerować układ nerwowy.